Autopilot poprowadził ciężarówkę na 200-kilometrowej trasie, w czasie gdy kierowca odpoczywał na łóżku

administrator

Administrator

Data

17 stycznia 2017

Kategoria

Tagi

Jak to możliwe? Volvo VNL zostało doposażone w autopilota firmy Otto. Jest to uniwersalny i stosunkowo niedrogi układ, który firma Otto chciałaby sprzedawać także posiadaczom samochodów używanych. Ma on kosztować około 30 tys. dolarów za sztukę, czyli mniej więcej 1/4 kosztu zakupu nowej, amerykańskiej ciężarówki.

Zautomatyzowane Volvo podpięło naczepę z ładunkiem Budweiserów, mającą przejechać około 130-milową trasę w granicach stanu Colorado. Znakomita część trasy – aż 120 mil (192 km), prowadziła po autostradzie i właśnie na tym odcinku kierowca opuścił swój fotel i udał się na wypoczynek do kabiny sypialnej. Tym samym obowiązki człowieka ograniczyły się tutaj do podjechania po załadunek, wyjechania z terenu zabudowanego na autostradę, a także zjechania na koniec z autostrady i ustawienia się pod rozładunkiem.

Co ważne, pokazowy przejazd odbył się w bardzo gęstym ruchu. Po drodze ciężarówka musiała bowiem przejechać przez 3-milionową aglomerację miasta Denver, pełną innych pojazdów oraz autostradowych węzłów. Mimo to autopilot poradził sobie bez żadnych problemów.

Komentarze